Розробка уроків

Урок № 1 - 2

 

Тема: «Вступ. Матеріалознавство. Основні елементи плетіння гачком».

 

Мета:
-    ознайомити  із історією виникнення і розвитку плетіння,  інструментами  та матеріалами  для плетіння, санітарно - гігієнічними вимогами при роботі з гачком;
-    сприяти засвоєнню вмінь та навичок  плетіння гачком;
-    навчити правильно набирати петлі, плести « ланцюжок»;
-    закріпити  знання про правила безпечної праці та внутрішнього распорядку у шкільній майстерні;
-    удосконалювати навички роботи в групі, колективі
-    розвивати творче мислення та любов до національних традицій;
-    виховати старанність, працелюбність, уважність під час виконання практичних завдань;

Обладнання: стенд «Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні», технічні засоби навчання,  роздатковий материал, виставка виробів плетених гачком.

 

Інструменти та матеріали: гачки для плетіння, пряжа.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами інтерактивних методів навчання.

 

Форми і методи роботи: розповідь вчителя, комп ютерна презентація, практична робота, інтерактивне виконання завдань, самоконтроль учнів.

 

Основні поняття: плетіння, гачок, пряжа, основні елементи плетіння, умовні позначення.

 

По закінченню вивчення теми учень:
• характеризує поняття  плетіння;
• розпізнає номер гачка відносно ниток;
• виконує основні елементи плетіння гачком;
• дотримується правил безпечної праці, основних вимог щодо плетіння.

Перебіг уроку

 

І. Організаційний момент:
- привітання;
- перевірка присутніх;
- перевірка готовності учнів до уроку; призначення чергових.

II. Мотивація  учнів до уроку

 

Вступне слово вчителя


Звертаю вашу увагу на наш «чарівний стіл», ви бачите виставку плетених виробів,  виготовлених  моїми вихованцями, доречи  я запрошую вас до нашої творчої майстерні - гуртка «Барвистий віночок». Отриманні на уроці знання у майбутньому стануть вам у великий пригоді, знадобляться  вам у виготовлені предметів одягу, сувенірів, подарунків та прикрас(демонстрація виробів).  Тож вирушаймо в країну нових знань!

Тож сьогодні, діти милі,
Я вам всім бажаю сили
І старання, і терпіння,
Знань міцних і розуміння.
Про гачок вам все дізнатися,
Як із пряжею розібратися
Інтерес свій загострити –
І плетінням захопитися!

IIІ.  Актуалізація опорних знань

Ділова гра «Навіщо я тут?»

(Учні по ходу завдання питань виконують дії)

 

Підніміть руку ті, хто, дізнавшись про тему уроку, подумав: «Це саме те, що мені потрібно. Давно мріяла навчитись плести гачком».

 

- Хлопніть в долоні ті, хто вирішив: «Напевно мої знання та вміння цілком достатні, щоб виготовити плетений виріб».

 

Розподілиться на дві групи: 1група – хочуть навчитись, 2група - вже вміють плести гачком.

Сьогодні на уроці ви познайомитесь з поняттям плетіння,  інструментами та матеріалами, навчитесь плести  «ланцюжок» з повітряних петель.

 

(На екрані слайд з датою і назвою теми уроку)

 

Записуємо у зошиті дату та тему нашого уроку «Плетіння гачком як вид декоративно - ужиткового мистецтва. Основні елементи плетіння гачком».


Візьміть будь ласка, «Лист зворотного зв`язку», який знаходиться у вашому зошиті. Вам треба записати у 1 ділянці відповіді на запитання (додаток 1):                                                                     

- Що ви знаєте про плетіння гачком?

- Що вважаєте за потрібним знати?

- Чого ви чекаєте від уроку?

 

(Учні записують відповіді у «Листі зворотного зв язку»)

 

А я очікую, що усі учні класу будуть активно працювати на уроці.

 

IV Вивчення нового матеріалу

 

1. Історія виникнення плетіння

                                                                                 

 (Слайди – історія виникнення плетіння)

 

Розповідь вчителя

 

Встановити точно, коли зародилось ручне плетіння, важко, адже трикотаж не камінь, йому нелегко зберегтись протягом тисячоліть. Однак під час розкопок древньоєгипетських гробниць був знайдений досить цікавий виріб: дитяча шкарпетка, в якої великий палець сплетений окремо, певне для того, щоб можна було одягнути сандалі. Вчені встановили, що вік цієї шкарпетки близько – 5 тис. років.

 

В XII ст. плести навчились іспанці й італійці, століття потому – французи, шотландці та англійці. Плели панчохи, шкарпетки, рукавички та популярний – шотландський  берет, також светри та навіть верхній одяг.

 

Мода XX ст. на трикотаж поширилась не тільки на одяг. Декоративні вироби для інтер’єрів наших будинків, іграшки плетені гачком, також популярні. Вони роблять наш дім затишним, але за однією незаперечної умови – якщо виконані зі смаком, відрізняються оригінальністю, фантазією.

 

Однією з переваг плетених виробів є  їх практичність, з часом не втрачають своєї форми й зовнішнього вигляду. До того ж вони неповторні, бо не можуть бути відтворені на жодному в’язальному верстаку. Доречи, такі верстаки існують. А перший винайшов  у 1589 році англійський священик Віліям Лі.

 

Свій урок ми продовжимо у нашому етнографічному музеї, тож вирушаймо…

                                                    

(Разом із дітьми розглядаємо експозиції музею СШ № 46)

                                                                                                              

Повертаємось до класу

 

В  етнографічному музеї та нашому «чарівному столику»  присутні   зразки плетених виробів.

 

За 3 хвилинки, обсудить у групі запитання, знайдіть кращого знавця, який презентує відповідь групи:

 

1 група -  Які саме речі?

 

2 група -  Хто їх міг виконати?

 

Своїми відповідями, ви довели:

  1. Плетені вироби  - платок, шаль,рукавиці,кофта,шкарпетки та безліч плетених серветок.
  2. Виготовили ці плетені вироби мешканці нашого селища, а саме наші бабусі та прабабусі.

 

Як саме вони виготовлені? Яким чином…(відповіді…)

 

Метод мозкової атаки

 

Так що ж таке плетіння?   Відповіді з місця…

 

                                                                                                    (Слайд –поняття плетіння)

 

Плетіння  - це спосіб виготовлення полотна або окремого виробу шляхом згинання ниток у петлі, що переплітаються між собою.

 

Запишіть у зошит поняття – плетіння.

 

2. Інструменти для плетіння.

                                                                                              (Слайд  - інструменти )

 

Діти, які ви знаєте інструменти та матеріали для плетіння? (відповіді учнів).

 

Плести можна як спицями так і гачком. Для цього використовують різноманітні нитки. Зараз ми познайомимось із будовою гачка, а потім з видами ниток які застосовують для плетіння гачком. 

 

Робота з роздатковими картками (додаток 2,3).

 

*  (голівка,борідка, стержень, ручка)

*  (голівка, борідка, стержень, плоска частина, ручка)

 

Виготовляють із різних матеріалів – металу, пластмаси. Деревини. Розрізняють гачки короткі (12-15 см) і довгі (35-45 см). Гачки виготовляють різні за товщиною. Залежно від товщини вони мають номери від 1 до 6. Номер гачка – це діаметр голівки в мм.

 

Замалюйте у зошиті гачок, запишіть їх різновиди та номери.

 

Товщину гачка вибирають відповідно до товщини нитки, із якої плетуть.  Нитка повинна бути у півтора рази товща від товщини гачка в місці заглиблення, біля борідки гачка. Найкраще перевірити відповідність гачка плетінням петель. Гачок повинен легко і повністю захоплювати нитку і при цьому не розділяти її на волокна. Нитка під час в’язання не повинна зіскакувати з гачка.

 

3. Матеріали для плетіння.

(слайд – матеріали)

 

Для плетених виробів гачком використовують різнокольорові нитки: бавовняні, льняні, вовняні, шовкові, синтетичні. Нитки добирають залежно від призначення виробу та узору плетіння. Товстими вовняними нитками можна вплести шапочки, шарфи, шкарпетки, диванні подушки, верхній одяг. Для серветок, комірців, занавісок використовують тонкі нитки – бавовняні, синтетичні. Отже, послідовність добору інструментів і матеріалів для плетіння гачком така: спочатку добирають нитки залежно від призначення виробу і виду узору, а потім добирають гачок відповідно до товщини нитки (додаток 4,5).

 

4. Основні елементи плетіння гачком – повітряна петля

 

                                                       (слайд  -  « Прийоми плетіння гачком »- повітряна петля)

 

Повітряні петлі – це основа для плетіння виробів гачком.

Умовне позначення повітряної петлі – О, записуємо у зошиті.

 

VI. Закріплення нових знань  учнів 

 

        Вправа «Мікрофон»      Учні по черзі один одному ставлять питання (додаток 6)

 

  1.  Номер гачка – це…
  2.  Гачки за розміром бувають…  
  3.  Гачки виготовлені з ..
  4.  Гачок складається…
  5.  Для плетіння гачком використовують нитки…
  6.  Гачком плетуть такі речі…
  7.  Під час плетіння гачком треба сидіти…
  8.  Плетіння тримати від очей на відстані..
  9.  Гачок після роботи заховати і клубок тримати у …
  10.  Основа плетіння - …

 

V. Практична робота «Основні елементи плетіння гачком – повітряна петля»

 

Завдання нашої практичної роботи навчитись плести повітряні петлі та застосувати ці вміння при виготовленні прикраси, а саме браслета.

 

Для виконання практичної роботи вам необхідні: гачок, пряжа і  (увага) великі бусинки.

 

Плетіння гачком потребує великої зосередженості та уваги, точних і вмілих рухів, обережного користування гострим гачком.

 

  (слайд – правила безпечної праці при плетінні гачком)

 

Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог при плетіння  гачком у кожного на столі, дома будь ласка, приклейте їх у зошит. Прочитаймо їх.

 

Фізкультхвилинка

 

(Під музичне супроводження, вчитель демонструє,діти повторюють)

 

Стати  біля парт, трохи відступивши.

 Буратіно підтягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся,

Руки в боки він розвів –

Мабуть, ключик загубив,

А щоб ключик відшукати,

Треба всім навшпиньки стати.

 

Свою работу починаємо з розгляду інструкційної карти № 1 «Плетіння першої петлі – повітряна петля» (додаток 7).

Беремо у руку гачок «як ручку»,  нитки та починаемо першу петлю.

 

Вчитель пояснює і демонструє прийом плетіння «повітряної петлі»,

після чого учні виконують за допомогою інструкційних карт)

 

За ходом практичної роботи проводжу поточний інструктаж:

1. Перевіряю, чи всі учні приступили до роботи. При необхідності окремим проводжу повторний інструктаж.

2. Звертаю увагу на правильну організацію робочого місця.

3. Контролюю правильність виконання  прийомів та операцій. Звертаю увагу на робочу позицію, контролюю захват інструментів і матеріалів, перевіряю правильність рухових дій.

4. Перевіряю дотримання правил безпечної праці.

5. Перевіряю обсяг виконаної роботи та якість.

 

Скажіть на що схоже ваше плетіння?(відповіді…) Так, звичайно повітряні петлі схожі на «ланцюжок», який нагадує браслет.

 

Зараз ми з вами його і виконаємо. Плетемо повітряні петлі довжиною 15 см, закріплюемо нитку. Декоруємо браслет за власним бажанням.

 

Наприклад: закріплюємо бусинки на обох кінцях, чи з одного краю браслету… фантазуйте…

 

Обміняйтесь своїми зразками браслету, продемонструйте найкращі.

Демонстрація зразків

 

VII. Рефлексія

(Слайд з запитаннями)

 

Візьміть знов будь ласка, «Лист зворотного зв`язку»,який знаходиться у вашому зошиті і запишіть у 2 ділянці відповіді на запитання:

- Що ви знаєте про плетіння гачком?

- Що вважаєте за потрібним знати?

- Чого ви чекаєте від уроку?                                                                                 

                                              (Учні записують відповіді у «Листі зворотного зв язку»)

 

Хто хоче прокоментувати свої відповіді?

  1 група  -----------       2 група    -------------

 

VIII.  Підведення підсумку уроку

Оцінювання учнів

Учитель повідомляє і пояснює отримані оцінки за заняття.

 

XI. Домашнє завдання

Повторити правила безпечної праці під час плетіння гачком, підготувати інструменти та матеріали.

 

Урок № 3 - 4

 

Тема : « Прийоми работи з гачком».

 

Мета:

-  ознайомити  учнів з прийомами роботи з гачком;

-  навчитиправильними прийомами роботи гачком за схемою

- розповісти про професію в’язальниці;

-  сприяти засвоєнню вмінь та навичок  плетіння гачком;

-  удосконалювати навички роботи в групі, колективі;

- розвивати наочно-образне мислення, просторової уяви, координації, точності рухів рук при плетінні гачком, інтересу до способів створення узорів;

- виховати працелюбність, бережне ставлення до інструментів та  матеріалів, акуратності під час плетінні гачком;

 

Обладнання: технічні засоби навчання,  інструкційні карти з технології плетіння основних  елементів, зразки плетених виробів, роздатковий матеріал.

 

Інструменти та матеріали: гачки для плетіння, пряжа.

 

Тип уроку: формування вмінь та навичок - «Крок до майстерності».

 

Форми і методи роботи: розповідь вчителя,практична робота, самостійна робота, особистий показ плетіння гачком, інтерактивне виконання завдань, самоконтроль учнів.

 

Основні поняття  елементи плетіння, основні  позначення.

 

По закінченню вивчення теми учень:

• характеризує поняття ланцюжок,   півстовпчик,  стовпчик, стовпчик з накидом);

• розпізнає  умовні позначення;

• виконує  елементи плетіння гачком;

• дотримується правил безпечної праці, основних вимог щодо плетіння.

 

 

Перебіг уроку

 

І. Організаційний момент:

     - привітання; перевірка присутніх; 

     - перевірка готовності учнів до уроку; призначення чергових.

 

ІІ. Мотивація учнів до уроку

 

Сьогодні у нас урок незвичайний…назва його «Крок до майстерності матусь та бабусь». Крок за кроком ми будемо йди  до майстерності плетіння гачком наших рідних. Навчимось основним елементам плетіння гачком, розглянемо їх умовні позначення,  виготовимо разом панно з цікавою назвою «Кроками майстерності  7 класу».  

 

ІІІ. Актуалізація  опорних знань

 

Кожний виріб плетений гачком починається з ланцюжка із повітряних петель. На попередньому уроці ми навчилися його плести, це перший крок до майстерності плетіння гачком.

 

Сьогодні на уроці ми продовжимо робити  наступні кроки.

 

Для початку  повторимо те, що вивчили на попередньому занятті.

 

Зверніть увагу, на вашому столі лежать чотирикутники, блакитні та жовті. Оберіть собі до смаку. Будь ласка, посядьте за кольором, розподілиться на групи.

 

1 група – жовті,      2 група – блакитні.

 

Починаймо крокувати…

 

1 крок. Вправа « Таблиця поплутаних слів».

 

За 2 хвилинки  уважно розгляньте таблицю поплутаних слів (додаток 8а, 8б) і знайдіть знайомі слова, які пов’язанні з плетінням гачком. Якщо ви знайшли більше 7 слів – отримуєте 1 бал.

 

Підійміть руки хто знайшов 7 і більше, а хто менше?

 

Заповнюю таблицю (додаток 12)

 

Зачитаймо слова які ви знайшли (зачитують слова).

 

2       крок. Вправа « Я вчитель».

 

 

 

Діти, уважно прочитати картку-завдання (додаток 9), знайдіть правильну відповідь.

 

Поміняйтесь картками (жовті оцінюють блакитних і навпаки). На дошці розташовані правильні відповіді.

 

Картки завдання передають на стіл вчителю.

 

3 крок. Вправа « Ланцюжок»

 

Проплести ланцюжок з 20 повітряних петель.

 

Для цього вам необхідні гачок та пряжа зеленого кольору.

 

Тільки с початку згадаємо правила безпечної праці. (Відповіді учнів).

 

Учні працюють індивідуально

 

Молодці! Як швидко впорались. Відкладіть, будь ласка, ланцюжки, вони нам ще стануть у пригоді.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу (методом практичної роботи).

 

(Слайд – тема уроку)

 

Відкрийте зошит і запишіть тему нашого уроку: «Прийоми роботи гачком. Основні елементи плетіння. Умовні позначення».

 

Ознайомлення з елементом плетіння: півстовпчик.

 

Цей елемент плетіння використовують для утворення рівного і щільного краю виробу, для з’єднання першої й останньої петель ланцюжка при плетінні по колу, а також для з’єднання різних плетених елементів.

 

(слайд – умовні позначення)

 

Умовне позначення –

 

Учні працюють у зошиті.

 

4 крок. Вправа  « Півстовпчик».

 

Виконують півстовпчик так: гачок вводять в петлю ланцюжка, роблять накид і протягують нитку крізь обидві петлі на гачку (показую як виконується півстовпчик).

 

Різнокольоровими нитками виконуємо роботу.

 

За допомогою інструкційної картки (додаток  7, інструкційні картки №1-5) пров’язати півстовпчик.

 

(Слайд – правила безпечної праці)

 

Учні працюють індивідуально

 

 Физкультхвилинка: гра «Відповідь рукою»

 

Діти давайте встанемо і пограємо в гру. На питання треба відповідати рукою (правильна відповідь – права рука, неправильна  – ліва).

- спина при в’язанні повинна бути сутулою? (-)

- спина опирається на спинку стільця? (+)

- в’язання тримати на відстані 30 см? (+)

- освітлення має падати із заду? (-)

- лікті під час роботи тримати піднятими? (-)

- моток розмістити у коробці? (+)

 

Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик.

 

Стовпчик використовують для плетіння полотен щільними та ажурними узорами, а також різних мотивів (квіток, листочків тощо).

 

(слайд – умовні позначення)

 

Умовне позначення - +

 

Учні працюють у зошиті.

 

5 крок.  Вправа « Стовпчик».

 

Плетуть його так: вводять гачок в петлю ланцюжка, роблять накид і протягують нитку крізь петлю ланцюжка. Потім роблять ще один накид і протягують його крізь обидві петлі на гачку (плету стовпчик).

 

За допомогою інструкційної картки  проплести стовпчики.

 

Учні працюють індивідуально

 

Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик з накидом.

 

Його використовують при плетінні як щільних, так і ажурних узорів.

 

 (слайд – умовні позначення)

 

Умовне позначення – I

 

Учні працюють у зошиті.

 

6 крок. Вправа «Стовпчик з накидом».

 

Виконують стовпчик з накидом таким чином: плетуть ланцюжок, роблять накид. Гачок вводять в четверту петлю ланцюжка і протягують його крізь петлю і накид. Ще раз роблять накид і протягують його крізь дві петлі на гачку (плету стовпчик з накидом).

 

За допомогою інструкційної картки проплести стовпчик з накидом.

 

Учні працюють індивідуально

 

Обміняйтеся виконаною роботою й виставте бали  в оцінюючий лист (додаток 10) за виконання практичної роботи.

 

Взаємне оцінювання.

 

Листи передають вчителю на стіл.

 

VI. Закріплення нового матеріалу.

 

7 конкурс:  Вправа «Впізнай петлю».

 

Учні працюють з графічним зображенням петель

 

Підпишіть назву зображеного елементу плетіння. Визначте послідовність його виконання (поставте цифри у клітинку) та намалюй графічне зображення цієї петлі (додаток  11).

 

VII.  Рефлексія

 

Сьогодні на уроці ми зробили багато кроків до майстерності плетіння гачком.

Давайте пригадаємо про що йшла мова? (про прийоми плетіння гачком).

Чому ви сьогодні навчилися? (плести)

Для чого вам потрібні ці знання? (виготовляти та оздоблювати вироби)

Які предмети одягу можна виготовити плетінням? (плаття,шапки,кофти…)

Які предмети  побуту можна виготовити плетінням?(серветки,подушки…)

Люди якої професії використовують ці знання? (в’язальниця)

 

VIII. Підведення підсумки роботи. На початку уроку кожен з вас обрав собі кольори чотирикутника. Що вам нагадує поєднання цих кольорів? (відповіді учнів…) Так це блакитно-жовтий прапор нашої держави. Що означають кольори прапора? (відповіді учнів…)  Поєднайтеся, будь ласка у «блакитно – жовті» пари.

 

На ваших столах різнокольорові зразки (демонструю: ланцюжки,полу стовпчики,стовпчики,стовпчики з накидом), давайте спробуємоз них створити квіточки (згортаю зразок стовпчика у коло). Випробуйте, фантазуйте…

 

Учні виготовляють квіточки, вчитель допомагає.

 

Молодці! Як гарно і швидко у вас вийшло. На окремому столі полотно тканини, розкладіть будь ласка, на ньому свої квіточки…Таким чином ми з вами виготовили панно «Крок до майстерності 7 класу».

 

 Оцінювання учнів

 

Учитель повідомляє і пояснює отримані оцінки за заняття за допомогою таблиці (додаток 12).

 

ХI. Домашнє завдання.

 

Запитати у рідних « Де і коли вони навчились  плести гачком? Якими умовними позначеннями вони користувалися?"